Na początku grudnia zaczął działać jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów, w którym zbieramy propozycje na imprezy i wydarzenia z okazji 800- i 700-lecia naszego miasta. Dziś kolejne głosy zielonogórzan. Pomysły drobne i duże - każdy godzien rozpatrzenia.Pomysły są różne. Może wydrukować kalendarz ze starymi pocztówkami lub ułożyć z ludzi wielki napis? Wydać okolicznościową płytę lub ustawić drogowskazy na winnicach? Poczytajcie, co się nam jubileuszowo w głowach śni.

* Studium Muzyczne Tonika: - Projekt, płyta pt. „Przez Zielone miasto” z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich. Wykorzystane byłyby archiwalne nagrania piosenek o Zielonej Górze. Utwory ukazałyby się w nowych aranżacjach. Na płycie znalazłyby się także współczesne kompozycje do tekstów zielonogórskich poetów.
Wykonawcy: Uczniowie Studium Muzycznego Tonika, którzy jednocześnie tworzą zespół wokalny „Studio Atut” w Zielonogórskim Ośrodku Kultury oraz Janusz Kubicki - prezydent miasta, Krzysztof Machalica - radny miasta, Agata Miedzińska - dyrektor ZOK-u, Marcin Wiśniewski - aktor lubuski, wcielający się w postać Bachusa podczas Winobrania.
Nagrany materiał - w formie koncertu - wpisałby się w program wydarzeń związanych z obchodami Dni Miasta Zielona Góra, a ścieżki dźwiękowe można byłoby wykorzystać podczas Korowodu.
* Zosia Szozda: - Gra terenowa dla całych rodzin przenosząca uczestników do różnych wydarzeń, miejsc. Na placu Praw Kobiet spotkania z ważnymi zielonogórzankami, dyskusje o kobietach, które tu mieszkały, o ich losach, tabliczki informujące o nich, ustawione obok ławek.
Wielki happening tolerancji. Po wojnie przyjechali tu ludzie z różnych stron, budując tożsamość, dla każdego z nich było tu miejsce i obecnie bez względu na język, pochodzenie itp. też jest miejsce dla każdego. Zaproszenie mniejszości niemieckiej, osób z Ukrainy, osób z innych państw do współorganizacji takiego wydarzenia, gdzie każdy przedstawi cząstkę tego co tu przywiózł, a co stanowi obecnie także cząstkę społeczności miasta.
Komiksy dla najmłodszych dotyczące miasta, planszówki detektywistyczne o mieście i odkrywaniu jego zagadek dla młodzieży. Zajęcia w przedszkolach i szkołach z podróżami do przeszłości.
* Adam Czyż: -Rodzinne miasto mojej mamy to miejscowość Tłumacz położona na Kresach, w województwie stanisławowskim. W 2013 r. miasto obchodziło jubileusz 800-lecia i wydało na tę okoliczność pocztową kartę korespondencyjną oraz okolicznościowy kalendarz ilustrowany „starymi” pocztówkami z widokami miasta. Warto skorzystać z tego pomysłu.
* Bartłomiej Kobylański: - Proponuję zebranie sportowców w jednym miejscu (powinien to być duży plac), np. lotnisko w Przylepie lub teren MOSiR. Uczestnicy wykonaliby napis widziany z wysokości np. drona. Może być 800 LAT ZIELONA GÓRA lub jakikolwiek inny napis związany z naszym miastem, np. WINOBRANIE/NASZE MIASTO ZIELONA GÓRA czy kształt logo miasta.
Myślę że udział około 1.000 uczestników byłby wystarczający do wykonania takiego napisu. Można oczywiście pomysł modyfikować w zależności od budżetu i możliwości organizacyjnych. Całość działania można wykorzystywać do materiałów promocyjnych miasta. Impreza mogłaby być bardzo medialna, ale przede wszystkim połączyłaby działania wszystkich stowarzyszeń a tego jeszcze nie było.
* Przemysław Karwowski, Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”: - W roku jubileuszu powinno być ważne szczególne zwrócenie uwagi na pielęgnację miejskiej winorośli. To też okazja do opracowania zasad jej ochrony, tak abyśmy nie musieli się wstydzić za jej stan. W chwili obecnej w Zielonej Górze, w miejscach związanych historycznie z uprawą winorośli znajdują się dwie winnice leżące na terenie należącym do miasta. Wszystkim znane Winne Wzgórze oraz mała winnica założona w 2018 roku na wzniesieniu w dolinie Gęśnika. Zbocza te, gdzie nawet zachowało się tarasowe ukształtowanie, według H. Schmidta, są najstarszymi lokacjami winnic w Zielonej Górze. Organizując obchody jubileuszu miasta nie można pominąć miejsc szczególnie związanych z jego historią. Niestety, zarówno Winne Wzgórze jak i mała winnica nad Gęśnikiem nie wyglądają jak trzyletnie nasadzenia, choć w wielu innych, bardziej reprezentacyjnych miejscach, zieleń miejska jest zadbana. Winorośl, jako świadek tradycji tym bardziej jest godna większej atencji i starań. Jubileusz Zielonej Góry jest okazją do odpowiedniej ekspozycji miejskich upraw winnej latorośli i opracowania programu jej pielęgnacji i jego przestrzegania. To nie są poważne środki finansowe, ale przede wszystkim konsekwencja działań. Nie wystarczy samo przycięcie krzewów, które powinny być także nawożone i w odpowiednich momentach objęte opryskami pielęgnacyjnymi. Opieka nad winoroślą powinna być ściśle określonym zadaniem, które przejmą po wygraniu przetargu firmy zajmujące się zielenię miejską.
* Marek Herejczak, Stowarzyszenie „UZeciak”: - Propozycje do programu obchodów jubileuszy Zielonej Góry. Z uwagi na profil działalności Stowarzyszenia, które wywodzi się i współdziała ze środowiskiem Uniwersytetu Zielonogórskiego, przedstawiamy projekty, które chcielibyśmy włączyć w dwuletnie obchody jubileuszu miasta. Obejmują one zarówno grupę bieżących studentów i młodzież szkół średnich (pkt. 1), a także chcemy włączyć i skierować dwa wydarzenia do absolwentów zielonogórskich szkół wyższych (pkt. 2, 3).
Uważamy, że powstanie środowiska akademickiego jest jednym z największych osiągnięć w historii rozwoju Zielonej Góry i realizacja naszych pomysłów dodatkowo uzupełni trwający jeszcze rok XX-lecia powstania Uniwersytetu Zielonogórskiego.
1. „50. Bachanalia” - jubileuszowe Dni Kultury Studenckiej, które są trwałym symbolem studenckości miasta, odbywają się z przerwami od 1966 roku. Planowany termin realizacji przełom maja/czerwca 2022 roku.
2. „Włóczęga na 45-lecie”. Koncert przywołujący i upamiętniający Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej „Włóczęga”, który organizowali studenci WSP i WSI w latach 1976-1996. Termin - wiosna lub jesień 2022. Zaproszeni do udziału są wykonawcy związani z Przeglądem.
3. „Zjazd absolwentów” - wydarzenie skierowane do absolwentów zielonogórskich szkół wyższych: Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki Zielonogórskiej, a także Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomysł zakłada organizację dla poszczególnych grup wiekowych i uczelnianych dużego zjazdu lub dwóch zjazdów, które pozwoliłyby na odnowienie relacji i zacieśnienie współpracy środowiska akademickiego z jego dawnymi studentami. Dokładna formuła realizacji przedsięwzięcia pozostaje do ustalenia.
Stowarzyszenie UZeciak poczyniło pierwsze kroki, by zbadać preferencje absolwentów, poprzez zorganizowanie ankiety na portalach społecznościowych. Z uwagi na pandemię projekt zawiesiliśmy. Termin realizacji: jesień 2022 lub wiosna 2023 roku.
4. Opracowanie i wydanie publikacji dokumentującej szeroko pojęty zielonogórski ruch studencki. Publikacja miałaby być zbiorem zarówno unikalnych materiałów graficznych, jak i faktograficznych, pozyskanych od absolwentów szkół wyższych i odnalezionych w wyniku kwerend archiwalnych. Tematycznie dotyczyć ma całości aktywności pozadydaktycznej tutejszych studentów w latach 1965-2020. Prace nad tym zagadnieniem prowadzimy jako Stowarzyszenie od ponad dwóch lat, docierając do byłych studentów i ich rodzin. Termin realizacji 2023 rok.

Tomasz Czyżniewski
FB.com/czyzniewski.tomasz

Strona używa plików cookies
Serwis wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu i tworzenia statystyk. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim komputerze.