- Tak, będzie konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację przedsięwzięć związanych z jubileuszem miasta - zapowiada prezydent Janusz Kubicki. Tak jak w zeszłym roku będzie na to milion złotych. Konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym miesiącu. Jest czas na szykowanie wniosków.

Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz: 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania pełnych praw miejskich. Stąd obchody trwające dwa lata. Olbrzymi udział mają w nich organizacje pozarządowe, które zrealizowały wiele projektów.

- Pilnie je obserwowałem. Zielonogórzanie mają wiele ciekawych pomysłów wartych wsparcia. Potwierdza się to, co wielokrotnie powtarzam: nasze miasto odnosi sukcesy i jest dobrym miejscem do życia dzięki wspaniałym mieszkańcom - mówi prezydent Kubicki. - Z powodu sytuacji zewnętrznej, gigantycznego wzrostu cen, musimy szukać oszczędności. Dlatego ograniczyliśmy wydarzenia jubileuszowe, m.in. nie będzie planowanego wielkiego koncertu na koniec obchodów. Natomiast utrzymujemy wsparcie na realizację pomysłów zielonogórzan. Podobnie jak w zeszłym roku przeznaczymy na ten cel milion złotych.
 
100 propozycji
- Na zeszłoroczny konkurs wpłynęło prawie 100 propozycji. Najwięcej z dziedziny kultury i takich projektów było realizowanych najwięcej. Ale staraliśmy się też wesprzeć przedsięwzięcia sportowe, turystyczne, oświatowe oraz wydawnictwa, wydarzenia naukowe. W sumie 40 - wylicza prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.
Podobne przedsięwzięcia będą realizowane w tym roku. Zainteresowani już mogą pracować nad wnioskami. Konkurs powinien być ogłoszony w przyszłym miesiącu.
 
Różne pomysły
Jakie pomysły zrealizowano w pierwszym roku jubileuszu? Część z nich jest ulotna, inne zostaną na trwałe. Tak jest na przykład z płytą pamiątkową przed muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej poświęciło ją prof. Marianowi Eckertowi, wybitnemu historykowi, rektorowi WSInż i honorowemu obywatelowi naszego miasta.
 
Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica zorganizowało cykl spotkań z autorami publikacji „Historia Zielonej Góry”. Można było porozmawiać o historii naszego miasta. Natomiast Stowarzyszenie Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein przygotowało wystawę przedwojennych kart pocztowych z Zielonej Góry. Na podstawie tych zbiorów wydano album prezentujący pocztówki umieszczone na wystawie.
 
Innym trwałym elementem było kupno zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt” (propozycja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich). Są publikowane w internetowej Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.
 
Największym przedsięwzięciem były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich organizowane przez Fundację Tłocznia. Zielonogórzanie i goście mogli odwiedzić 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentowało się ok. 30 winnic z regionu. Fundacja wytyczyła również szlak winiarski prowadzący m.in. z centrum miasta do najcenniejszej zabytkowej piwnicy przy ul. Wodnej.
 
Wielkie granie i bieganie
Wypalił muzyczny pomysł Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które zorganizowało wspólne wykonanie utworu Leonarda Cohena „Hallelujah” na różnych instrumentach. Zorganizowano wiele wystaw, konkursów i spotkań, a Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej przygotowało bieg z okazji 800-lecia na dystansie 6 km. Wędrowaliśmy po mieście z przewodnikami PTTK, z Uczelnianym Klubem AZS startowaliśmy w cyklu rajdów rowerowych.
- Jestem ciekaw, czym tym razem zaskoczą nas zielonogórzanie - uśmiecha się prof. Osękowski.
Strona używa plików cookies
Serwis wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu i tworzenia statystyk. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim komputerze.